Navigácia

Školský poriadok Správa o VVV Śkolský vzdelávací program Textová podstrana

O škole

Školský poriadok

 

Základná škola Hronské Kosihy 189

Milý žiak, žiačka!

 

            Každá spoločnosť je spravovaná podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu. Aby si bol oboznámený s tým, ako sa máš správať v škole, pri školských podujatiach mimo školy a na verejnosti, predkladáme Ti tento školský poriadok.

Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby Tvoje vystupovanie v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby si si chránil svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov a riadil sa takými zásadami, ktoré umožnia Tebe i Tvojim spolužiakom nerušene sa vzdelávať a pritom užitočne a príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.

            Vychádzame zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole:

 

Máš právo chodiť do školy.

 

Základné vzdelanie máš právo dostať zadarmo. Škola Ťa musí naučiť k úcte k ľudským právam a základným slobodám.

 

Máš právo slušným spôsobom povedať svoj názor.

 

Máš právo svoje názory vyjadrovať verejne. Nikto nemá právo Ti v tom brániť, ale aj Ty vždy uznávaj právo druhého na jeho vlastný názor.

 

Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných.

 

Končí tam, kde začína sloboda iných.

 

            Každé dieťa, nech žije kdekoľvek, má svoje právo vyrásť v podmienkach dôstojných človeka. Medzi Tvoje práva patrí:

 

  1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.

 

  1. Právo na zdravý duševný a telesný vývin.

 

  1. Právo na meno a štátnu príslušnosť.

 

  1. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.

 

  1. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí.

 

  1. Právo na lásku, porozumenie a starostlivosť.

 

  1. Právo na prednostnú ochranu a život.

 

  1. Pravo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.

 

  1. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.

 

  1. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

Školský poriadok obsahuje tieto kapitoly:

 

  1. Výchovné ciele školy
  2. Práva žiakov
  3. Povinnosti žiakov
  4. Výchovné opatrenia
  5. Práva a povinnosti zákonných zástupcov
  6. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov,bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
  7. Záverečné ustanovenia

 

 

1. Výchovné ciele školy

  1. Škola   kladie dôraz na spoluprácu učiteľov a vychovávateľov s rodičmi, na priateľskú a ústretovú klímu so snahou podnecovať osobnú činnosť žiakov svojou radou, priateľstvom a osobným príkladom k dosiahnutiu ich celostného rozvoja.
  2. Jej poslaním a základným princípom je učenie sa pre život. Cieľom je, aby žiaci získali potrebné vedomosti a zručnosti, ktoré budú môcť uplatniť v reálnom živote, aby ich vedeli vždy správne využiť, aby  sa rozvíjali ich kľúčové kompetencie.
  3. Počas pobytu žiakov v škole učitelia a vychovávatelia vytvárajú priestor pre osobnú iniciatívu žiaka, aby sa aktívne pričinil o svoje formovanie, a aby sa rozvíjal pocit osobnej zodpovednosti voči spoločnosti.
  4. Dôraz sa kladie na sebapoznanie a sebahodnotenie žiaka.

 

 

 

2. Práva žiakov

 

Každý žiak má právo:

  1. Využívať všetky príležitosti a možnosti na to, aby sa mohol rozvíjať intelektuálne, fyzicky, mentálne, duchovne a sociálne zdravým spôsobom v podmienkach slobody a dôstojnosti.
  2. Na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní.
  3. Na dodržiavanie základných psychohygienických noriem.
  4. Na odborný profesionálny prístup učiteľa a jeho dôveru.
  5. Slušne vysloviť svoj názor a dávať otázky k preberanej téme.
  6. Dozvedieť sa výsledky ústnej aj písomnej odpovede do termínov uvedených v metodických pokynoch na hodnotenie a klasifikáciu žiakov a nahliadnuť do svojej písomnej práce.
  7. Zúčastňovať sa súťaží, na ktoré ho uvoľní riaditeľ školy.
  8. Zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti.
  9. Na prestávku.

 

 

3. Povinnosti  žiakov

 

Príchod žiakov do školy

 

  1. Žiak prichádza do školy 15 minút pred začiatkom vyučovania. V šatni sa prezlečie a pod dozorom službukonajúceho zamestnanca školy prichádza do triedy najneskôr 5 minút pred začiatkom vyučovania.
  2. Žiak prichádza do školy pešo. Na bicykli môže prichádzať výhradne len so súhlasom rodiča, ktorý zodpovedá za jeho bezpečnosť.
  3. Pri vchode do školského areálu používa žiak ľavú vstupnú bránu, chodí po vyhradených chodníkoch, nie po trávnatých a vysadených plochách.
  4. Po vstupe do budovy je žiak povinný prezuť sa. Prezuvky musia byť pevné, ľahko odlíšiteľné od vonkajšej obuvi a nesmú mať tmavú podrážku V prezuvkách je zakázané pohybovať sa mimo budovy školy.

 

 

Organizácia vyučovania

 

V škole sa vyučuje podľa rozvrhu hodín schváleného riaditeľom školy. Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa oznamuje zvonením. Vyučovací čas je rozvrhnutý takto:

 

1. hodina             7.45  -   8.30

2. hodina             8.40  -   9.25

3. hodina             9.40  - 10.25

4. hodina           10.45  - 11.30

5. hodina           11.35  - 12.20

Obedňajšia prestávka

6. hodina           12.50  – 13.35

 

Činnosť v ŠKD:  11.30  - 15.00

 

Správanie žiakov počas vyučovania

 

  1. Žiak je povinný prichádzať na vyučovanie včas, upravený, v primerane slušnom oblečení bez výstredností v úprave zovňajšku  a vlasov
  2. Pri oneskorenom príchode na vyučovanie alebo na školské podujatie žiak prinesie písomné ospravedlnenie od zákonného zástupcu.
  3. Pri stretnutí žiaka s učiteľom a vychovávateľom v škole, ale aj mimo areálu základnej školy,  sa každý žiak slušne pozdraví. 
  4. Po príchode vyučujúceho do triedy (hospitácii, návšteve triedy inou dospelou osobou) žiaci dotyčného pozdravia postavením sa. Posadia sa, až keď na to dostanú pokyn. Na hodinách TEV, VYV, PRV a pri písomných prácach nevstávajú.
  5. Vyučovanie sa začína  o 7:45 hod., končí najneskôr o 13:35 hod. Ak je žiak prihlásený do ŠKD, prichádza do neho hneď po skončení vyučovania.
  6. Po zvonení na začiatok hodiny sú žiaci povinní byť na svojich miestach a mať pripravené všetky potrebné pomôcky. Ticho čakajú v triede na vyučujúceho.
  7. Žiak pri vyučovaní sedí slušne na svojom mieste, ktoré mu určuje zasadací poriadok. Za svoje miesto je zodpovedný aj v prípade presunu do inej triedy. Sleduje priebeh hodiny, nevyrušuje, je vždy ochotný pomôcť. Počas vyučovania neje, nežuje žuvačku a riadi sa pokynmi vyučujúceho. Ak chce odpovedať alebo sa niečo spýtať vyučujúceho, prihlási sa zdvihnutím ruky.
  8. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemôže pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny.
  9. Pri oneskorenom príchode na jednotlivé vyučovacie hodiny je žiak povinný uviesť dôvod svojho oneskorenia. Tri neskoré neospravedlnené príchody sa počítajú za 1 neospravedlnenú hodinu.
  10. Ak sa žiak nezúčastní vyučovania pre nepredvídané dôvody, je zákonný zástupca povinný oznámiť dôvod neprítomnosti najneskôr do 24 hodín triednemu učiteľovi. Pri návrate na vyučovanie je žiak povinný neodkladne predložiť triednemu učiteľovi písomné ospravedlnenie. Ak ani po výzve triedneho učiteľa neodovzdá ospravedlnenie do nasledujúceho dňa, vymeškané hodiny budú považované za neospravedlnené.
  11. Rodič môže ospravedlniť absenciu svojho dieťaťa v školskom roku z rodinných dôvodov najviac na 5 dní. Ak ide o absenciu viac ako päť dní, vyžaduje sa potvrdenie od ošetrujúceho lekára. 
  12. Žiaci sú povinní nosiť si na vyučovanie učebnice a školské pomôcky podľa rozvrhu hodín. Žiacku knižku musia mať v škole každý deň. Táto má byť podpísaná rodičmi podľa podpisového vzoru vždy aspoň za uplynulý týždeň. Za zverené pomôcky sú zodpovední a v prípade straty sú povinní zaobstarať novú pomôcku alebo finančnú náhradu.
  13. Počas vyučovania žiak chodí na WC len v nutných prípadoch.
  14. Na telesnej výchove žiak dodržiava zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a protipožiarne predpisy. Pred hodinou sa prezlečie do športového úboru.  Ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine, ospravedlní sa vyučujúcemu a odovzdá mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov.
  15. Riaditeľ školy môže žiaka úplne alebo čiastočne oslobodiť z vyučovania predmetu telesná výchova na základe žiadosti rodiča a rozhodnutia príslušného orgánu o zdravotnom stave žiaka. Necvičiaci žiaci sú povinní byť na vyučovacej hodine a plniť pokyny vyučujúceho, pokiaľ nejde o prvú alebo poslednú hodinu v rozvrhu žiaka.
  16. V počítačovej miestnosti sa žiaci riadia internými predpismi.
  17. Pred skončením vyučovania a počas prestávok nesmú žiaci  bez dovolenia opustiť areál školy.
  18. Týždenníci si svoje povinnosti plnia každý deň počas prestávok tak, aby po zazvonení  bola trieda pripravená na  nerušený priebeh hodiny. Určuje ich triedny učiteľ.
  19. Na konci vyučovania pri odchode z triedy zodpovedajú týždenníci za zotretú tabuľu, vypnuté svetlo, uzavretú vodu, uložené stoličky a poriadok v triede. Žiaci nesmú manipulovať so žalúziami. Pri presune do inej triedy si žiaci so sebou zoberú všetky veci.
  20. Žiaci sú povinní pravidelne a včas sa zúčastňovať  na vyučovaní tých predmetov, ktoré sú pre nich povinné a povinne voliteľné, krúžkovej činnosti ako aj činností organizovaných školou a činností, na ktoré sa dobrovoľne prihlásili.
  21. Žiaci sú povinní na konci vyučovania počkať na vyučujúceho a spolu s ním zísť do šatne alebo do jedálne.
  22. Žiakom je zakázané do jedálne nosiť školské tašky. Odkladajú si ich na miesto pre ne určené. V jedálni sa správajú kultúrne. Po skončení obeda zanechajú svoje miesto v poriadku.
  23. Žiaci šetria učebnice, školské potreby, školské zariadenie a chránia ho pred poškodením. Pri akomkoľvek poškodení je rodič žiaka povinný škodu odstrániť alebo poškodenú vec v plnej sume nahradiť. Je zakázané písať, kresliť a lepiť obrázky na nábytok a steny.
  24. Ak žiaci zistia nejakú stratu, ohlásia to triednej učiteľke. Nájdené veci odnesú do zborovne.
  25. Žiaci sú povinní po vyučovaní resp. ukončení prevádzky ŠKD opustiť budovu a areál školy. Cestou domov dodržiavajú dopravné predpisy a disciplínu.

 

 

Správanie žiakov cez prestávku

 

  1. Malé prestávky využívajú žiaci na prípravu na nasledujúcu hodinu. Desiatujú v triede medzi druhou a treťou hodinou. Papiere a odpadky odhadzujú do košov.
  2. Počas veľkých prestávok sa žiaci zdržiavajú  buď na chodbe alebo na školskom dvore podľa pokynov dozor konajúceho pedagóga. Týždenníci otvoria okná, aby sa trieda vyvetrala.
  3. Do zborovne a riaditeľne chodia len v nevyhnutných prípadoch. Zaklopú a počkajú na povolenie učiteľa.
  4. Spory so spolužiakmi žiaci nesmú riešiť použitím fyzickej sily ale priateľským dohovorom – „Nebime sa, hovorme spolu!“
  5. Žiaci nesmú tolerovať šikanovanie medzi spolužiakmi, ale zasiahnu a zavolajú pomoc dospelého. Neumlčujú a neponižujú nikoho, uznávajú druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.

 

 Žiakom je zakázané:

 

  1. Prinášať do školy a na činnosti organizované školou alkohol, cigarety, návykové látky, látky zdraviu škodlivé a akékoľvek nebezpečné predmety.
  2. Akékoľvek slovné zastrašovanie, vulgárne vyjadrovanie, fyzické a psychické násilie a akákoľvek činnosť, ktorá môže spôsobiť psychickú alebo fyzickú ujmu na zdraví svojom, alebo spolužiaka.
  3. Nosiť nevhodnú literatúru, videokazety, DVD alebo CD do školy a prehrávať ich v škole.
  4. Behať po chodbách, kričať a hlučne sa správať.
  5. Správať sa neslušne, nemorálne a pohoršujúco.
  6. Nosiť do školy mobilné telefóny, mp3 prehrávače, walkmany, discmany a iné predmety rozptyľujúce pozornosť. Nahrávanie počas vyučovania je neprípustné. Peniaze a cenné predmety ( napr. zlaté náušnice, retiazky, hodinky) si žiak nosí len na vlastnú zodpovednosť.

 

 

Správanie žiakov mimo školy

 

  1. Mimo vyučovania a to aj počas voľných dní a prázdnin sa žiaci správajú tak, aby robili česť škole, rodičom a boli príkladom ostatným.
  2. Na školských exkurziách a výletoch sa žiaci riadia pokynmi vyučujúceho. Bez jeho súhlasu sa nevzďaľujú od ostatných žiakov alebo z určeného miesta.
  3. Žiaci sa správajú slušne k svojim rodičom, priateľom, ostatným spoluobčanom aj mimo školy. Sú pozorní k starším, chorým ľuďom a ženám. Uvoľnia im miesto v dopravných prostriedkoch.
  4. Chránia si svoje zdravie, dbajú na bezpečnosť na ulici a dodržujú dopravné predpisy.
  5. Navštevujú iba podujatia vhodné pre deti a mládež.
  6. Používanie akýchkoľvek drog, omamných látok, alkoholu a fajčenie cigariet sú zakázané.
  7. Vo večerných hodinách sa nezdržiavajú bez dozoru na verejných, kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach. Večerné hodiny začínajú pre žiakov v zimnom období (november – marec) od 19.00 hod., v letnom období (apríl – október) od 20.00 hod.

 

 

4. Výchovné opatrenia

 

            Rešpektovanie školského poriadku prinesie žiakom úctu, vážnosť, uznanie od učiteľov i žiakov a zaslúženú odmenu.Za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin môže byť žiakovi udelená pochvala.

 

            Za porušenie školského poriadku bude žiak niesť osobnú zodpovednosť. Bude hodnotený a klasifikovaný podľa Metodického pokynu č.7/2009-R na hodnotenie žiakov základnej školy.

Za závažné alebo opakované porušenie školského poriadku mu budú uložené tieto opatrenia:

 

Napomenutie triednym učiteľom                          -    za opakované menšie priestupky v triede

-nesplnenie príkazu vyučujúceho

-zabúdanie pomôcok a domácich úloh

-5 zápisov do klasifikačného záznamu

 

Pokarhanie triednym učiteľom                             -    1 deň neospravedlnené hodiny

-časté zabúdanie pomôcok, domácich úloh

-poškodzovanie majetku školy

-6 - 10 zápisov do klasifikačného záznamu

 

Pokarhanie riaditeľkou školy                                -    2 dni neospravedlnené hodiny

-nevhodné správanie voči vyučujúcim a na

verejnosti

-krádeže, ničenie verejného majetku

-závažnejšie porušenia školského poriadku

-11 - 15 zápisov do klasifikačného záznamu

 

Znížená známka zo správania na stupeň 2           -    3 – 5 dní neospravedlnené hodiny

-podvádzanie a vulgárne vyjadrovanie sa

-úmyselné poškodzovanie majetku, fajčenie, používanie alkoholu

-drzé správanie voči vyučujúcim

-nahrávanie počas vyučovania

-16 - 20 zápisov do klasifikačného záznamu

 

Znížená známka zo správania na stupeň 3           -     viac ako 5 dní neospravedlnené hodiny

-krádeže nad 25 € a ďalšie previnenia

-šikanovanie a úmyselné ubližovanie spolužiakom

-neustále opakovanie sa závažných priestupkov a mravných pokleskov

-21 zápisov do klasifikačného záznamu

 

Znížená známka zo správania na stupeň 4            -    sústavné porušovanie pravidiel správania

-závažné previnenia ohrozujúce ostatných žiakov a  zamestnancov školy

 

V prípadoch, ak má žiak 15 neospravedlnených hodín v kalendárnom mesiaci, riaditeľ školy je povinný uplatňovať zákon č. 281/2002 Z.z. par. 18 ods.2 o prídavku na dieťa, o príspevku k prídavku na dieťa v znení zákona č. 658/2002 Z.z. – zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.         

 

Kritériá na udeľovanie pochvál:

1. Pochvala vyučujúcim ( zápis do ŽK, klasifikačného hárku):

  • za aktívnu prácu na vyučovaní
  • za vzorné plnenie si školských povinností
  • za vzorné správanie

2. Pochvala triednym učiteľom:

  • za vzornú dochádzku
  • za vzorné správanie počas celého klasifikačného obdobia
  • za zapájanie sa do súťaží ( školské, obvodné, okresné kolá)
  • za aktivity v triede a pomoc triednej učiteľke
  • za aktívnu prácu pri organizovaní školských akcií, kultúrnych  podujatí

3. Pochvala riaditeľom školy  (ďakovný list, pravidelné  mesačné odmeňovanie vecnými a knižnými cenami) na spoločnom zhromaždení všetkých žiakov a učiteľov

  • za aktívnu účasť (umiestnenie) v zbere surovín – papier, šípky, gaštany
  • za reprezentáciu školy v obvodných, okresných, krajských a celoslovenských súťažiach
  • za výborný prospech v školskom roku (záver roka)
  • za príkladné činy v škole  a mimo školy

Mimoriadne úspechy školy sa zverejňujú v správe o výchovno-vyučovacích výsledkoch, kde sa uvádzajú mená žiakov, ktorí sa o ne pričinili. Uvedené aktivity odmeňuje Rodičovské združenie pri ZŠ.

 

 

5. Práva a povinnosti zákonných zástupcov

 

Zákonným zástupcom dieťaťa je jeho rodič alebo iná fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.

Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:

  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
  • oboznámiť sa so školským vzdelávacím a výchovným  programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
  • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
  • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy
  • vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
  • byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný:

  • vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
  • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
  • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
  • informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
  • nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.

 

6. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách

 

 

1. Žiak musí byť v škole a na všetkých školských a mimoškolských podujatiach oblečený a upravený vhodne a čisto.

2. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov.

3. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole preukázateľne oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.

4. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.

5. Zo zdravotných dôvodov nie je povolené používať v škole ako prezuvky tenisky a cvičky.

6. Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecúško s toaletnými potrebami.

7. Žiak ochraňuje svoje zdravie a zdravie spolužiakov. Žiaci nesmú v škole ani v areáli školy fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať toxické látky a drogy.

8. Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady - dôsledne si umyje ruky po použití WC i pred každým jedlom.

9. Triedny učiteľ je povinný na začiatku školského roka zabezpečiť pre žiakov svojej triedy vhodné veľkosti nábytku a každý vyučujúci by mal dbať na to, aby žiak dodržiaval správnu vzdialenosť pri písaní a čítaní.

10. Každý pedagóg je povinní zohľadňovať zrakové, sluchové vady i výšku vzrastu žiaka.

11. V prevádzkových priestoroch sa žiak správa tak, aby nezapríčiňoval zvyšovanie prašnosti a neohrozoval vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť spolužiakov.

12. Pred začatím činnosti, pri ktorej vzniká riziko úrazu, pedagóg je preukázateľne povinný poučiť a upozorniť žiakov na ich možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.

13. Prvú predlekársku pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.

14. Ak žiak utrpel úraz, musí o tom informovať zodpovedného pedagogického zamestnanca / vyučujúceho, dozor konajúceho, triedneho, vychovávateľku.../.

15. Pedagóg, ktorý poskytol prvú predlekársku pomoc žiakovi je povinný o úraze alebo onemocnení informovať rodičov žiaka.

16. Každý školský úraz treba evidovať v knihe školských úrazov a každé ošetrenie úrazu je povinné zapísať do zošita ošetrení úrazov.

17. Ak úraz žiaka alebo iné zhoršenie zdravotného stavu si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc, škola zabezpečí pre žiaka pedagogický doprovod, ktorý podá ošetrujúcemu lekárovi informácie o vzniku a príčinách úrazu a informáciu o poskytnutej predlekárskej prvej pomoci.

 

 

7.  Záverečné ustanovenia

 

  1. Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov školy a jeho porušenie a dôsledky posúdi triedny učiteľ s vedením školy, prípadne pedagogická rada.
  2. Školský poriadok nadobúda účinnosť 1. septembra 2022. S obsahom školského poriadku sa zoznámia žiaci na prvej triednickej hodine a oboznámenie potvrdia podpisom. Rodičia sa oboznámia so školským poriadkom na septembrovom triednom ZR a potvrdia ho podpisom.

 

Tento školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade a v rade školy.

 

                                                                                  Mgr. Ingrid Siracká,  riaditeľka školy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Hronské Kosihy č.189, 93527 Hronské Kosihy
    189
    935 27 Hronské Kosihy
  • +421 36 6328 131

Fotogaléria